Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Wiekanocy (Wniebowstąpienie Pańskie) 17-24 V 2026
VII Niedziela Wiekanocy (Wniebowstąpienie Pańskie) 17-24 V 2026 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 maja 2026 03:32

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII N. Wielkanocna) – 17 maja 2026

W tygodniu:

Niedziela – 17 V – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego; VII Niedziela Wielkanocna

Poniedziałek – 18 V – wsp. dow. św. Stanisława Papczyńskiego (w naszej diecezji wspomnienie obowiązkowe)

Środa – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny

Czwartek – 21 V – wsp. dow. św. Krzysztofa Magellanesa, prezb. i towarzyszy, męcz.

Piątek – 22 V – wsp. dow. św. Rity z Cascii, zak.

Niedziela – 24 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych (opuszcza się)

  1. Liturgia Słowa nasze oczy kieruje dziś ku niebu, dokąd wstępuje nasz Zbawiciel, ale też obiecuje opiekę nad Kościołem pełnym Ducha Św.
  2. Dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. VII Niedzielę Wielkanocną (17 V) – Msze św. o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – w kościele 14:30 (wcześniej o 14:00 – Nabożeństwo Majowe).
  3. O godz. 10:30 przeżywać będziemy Rocznicę I Komunii Świętej dla uczniów klas IV z obu szkół.
  4. Jak już podawałem, od 17 V niedzielne popołudniowe nabożeństwa o 14:30 (Majówki i Msze św.) znów będą w nowym kościele – od poniedziałku 18 V Rozpoczynają się prace renowacji polichromii na trzech ścianach (planowane są do końca września).
  5. W poniedziałek 18 V – we wspomnienie dowolne św. Stanisława Papczyńskiego, a w naszej diecezji we wspomnienie obowiązkowe – Msza św. po Nabożeństwie Majowym o godz. 18:00.
  6. We wtorek 19 V – Msza św. po Nabożeństwie Majowym o godz. 18:00.
  7. W środę 20 V po Nabożeństwie Majowym o g. 18:00 – Msza św. połączona z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
  8. W czwartek 21 V Msza św. wieczorem po Nabożeństwie Majowym o 18:00.
  9. W czwartek 21 V o 5:00 wyjazd z parkingu kościelnego na trzydniową parafialną pielgrzymkę do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. W trasie zwiedzanie takich miejsc jak: Krasnobród, Zamość, Lublin, Grabarka, Święta Woda, Białystok i  Różaniec

10. W związku z tym od czwartku do soboty trzy intencje Mszy św. odprawione będą poza parafią.

11. W piątek 22 V Msze św. po Godzinie Miłosierdzia 15:00 (w kaplicy) oraz po Nabożeństwie Majowym o 18:00.

12. W sobotę 23 V Msze św. o 6:30, 8:00 i wieczorem po Majówce o 18:00.

13. W niedzielę 24 V przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Msze św. o: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz też w nowym kościele (zamiast w cerkwi) o 14:30 (o 14:00 Nabożeństwo Majowe).

14. Też w niedzielę 24 V przypada wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych (opuszcza się).

15. W niedzielę 24 V od 15:30 na Orliku w KG rozpocznie się towarzyski turniej w piłkę nożną dla LSO z naszej parafii oraz parafii św. Marcina w Mogilnie i parafii p.w. św. JP II w Nowym Sączu. Po sportowych rozgrywkach – grill przy Orliku.

16. „Nabożeństwa Majowe” w dni powszednie – codziennie o 18:00, a po nich bezpośrednio Msza św.

17. Zaś w majowe niedziele – Nabożeństwa Majowe od niedzieli 17 V w nowym kościele o 14:00 a po nich o 14:30 Msza św.

18. Niech jak dawniej rozbrzmiewają „Majówki” ze śpiewem Litanii Loretańskiej przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.

19. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.

20. A oto 22 dzieci z klas IV, które 17 V przeżywają rocznicę Pierwszej Komunii Świętej: KRÓLOWA GÓRNA (15): Czyżycki Szymon, Hajduga Nadia, Hombek Mateusz, Janiczek Mateusz, Legutko Franciszek, Leśniara Magdalena, Mężyk Alicja, Nowak Mateusz, Olesiak Bartłomiej, Pałka Magdalena, Ptak Nikodem, Siedlarz Nikodem, Skoczeń Jan, Witek Damian, Wolak Maria, (jedno dziecko nie uczęszcza na religię). KRÓLOWA POLSKA (7): Darowska Zofia, Jelito Lena, Kois Jakub, Marszałek Łukasz, Poręba Krystian, Smólczyński Kacper, Wojciechowski Oliwier.

21. Natomiast egzamin do bierzmowania złożyło w miniony poniedziałek 11 V o 15:00 26 uczniów z obu klas VII : KRÓLOWA GÓRNA (17): Apola Aleksandra, Borkowski Kacper, Czyżycka Łucja, Górka Tymoteusz, Groń Maciej, Hatlaś Karol, Janus Joanna, Janus Piotr, Kita Aleksander, Kmak Katarzyna, Ogorzałek Nikodem, Pałka Antoni (Bogusza), Plata Emilia, Sadowska Hanna, Siedlarz Krystian, Stasik Wiktoria, Velarde Vasquez Karol (oraz nadto na religię nie uczęszcza dwoje uczniów – uczennica z Boguszy i uczeń z KG). KRÓLOWA POLSKA (9): Baran Piotr, Borkowski Konrad, Kłębczyk Piotr (KW), Kruczek Oliwia, Kruczek Paweł, Książkiewicz Bartosz, Lompart Zuzanna, Marszałek Barbara, Michalik Błażej.

22. A oto DSM-ki mianowane do wyższych stopni liturgicznych (uroczystość ta odbyła się w środę 13 V w Dzień Fatimski): BIELANKI (8): Zuzanna Bochenek, Karolina Kociołek, Barbara Marszałek, Dorota Marszałek, Julia Marszałek, Emilia Plata, Zuzanna Plata, Anna Velarde Vasquez. NAZARETANKI (3): Katarzyna Kmak, Oliwia Kruczek, Emilia Śmierciak. Także w sobotę 16 V w Czermnej z rąk ks. bpa Leszka Leszkiewicza mianowanie na PRZEWODNICZKĘ (czyli animatorkę grupy) wśród 103 dziewcząt z diecezji otrzymały 2 nasze dziewczyny: Joanna Janus i Wiktoria Stasik. Wszystkim dziewczętom gratuluję, zaś rodzicom dziękuję za takie wychowanie.

23. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych w tym tygodniu:

● w środę 20 V o 19:30 – trening LSO na orliku w KG

● w piątek 22 V o 19:00 – spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką dzieci pierwszokomunijnych (I sala pod kościołem)

● w sobotę 23 V o 10:00 – spotkanie dziewcząt z DSM (II sala pod kościołem)

24. Dziękuję za sobotnią pracę od 7:00 na rzecz wspólnoty parafialnej dwom dziesiątkom – pracowało:

● 5 mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka . Wykonano prace: stawiania rusztowania w cerkwi i malowania („drewnochronem”) w środku na strychu budynku gospodarczego. Pracowali: Kazimierz Bochenek, Jan Kachniarz (nr 31), Marek Bochenek (użyczył też auta), Czesław Bogdański (za niego Stanisław Surma), Krzysztof Ptaszkowski (za niego Andrzej Ptaszkowski).

● 2 kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Wykonano pracę: stawiania rusztowań przez zastępujących je mężczyzn. Pracowały: Irena Karpiel (za nią mąż Stanisław); Jolanta Homoncik-Kruczek (za nią syn Rafał).

● nadto pracowało przy rusztowaniach dodatkowo 8 przybyłych mężczyzn, którym wyjątkowo serdecznie dziękuję – to: Krzysztof Groń, Adam Królewski, Jan Królewski, Andrzej Królewski, Jakub Groń, Tomasz Kogut, Czesław Maciąg, Krzysztof Cienki.

25. Na sobotę na 7:00 zapraszam do pracy dziesiątki:

● mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Do wykonania będą prace: jeszcze malowanie w budynku i plantowanie ziemi.

● kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Do wykonania będą prace: dalsze uzupełnianie kory drzewnej w klombach oraz czyszczenia skarpy i oplewiania iglaków.

26. Wydatki tego tygodnia: Nabyłem do sprawowania liturgii: 20 000 komunikantów, zgrzewkę wina mszalnego i 200 hostii – 740,80 zł.

27. Ze środków złożonych 10 V przez rodziców dzieci I-komunijnych nabyłem dwa zielone ornaty (2 x 529 zł) oraz bieliznę ołtarzową (68 zł).

28. Zakup materiałów, tasiemek i dodatków dla uszycia i haftowania 36 strojów dla DSM (16 dla „bielanek” z klas III-V, 15 dla „nazaretanek” z klas VI-VIII i 5 dla „przewodniczek” – animatorek po kursie) – 3800 zł.

29. Zapłaciłem też za lilie dla DSM – 100 zł. Wymiana żarówek – 34,28 zł. Znów za olej napędowy do koszenia traw – 289,76 zł.

30. Za zakup 30 „cudownych medalików” dla dzieci pierwszokomunijnych – 150 zł.

31. Znów zakupiłem 2 bańki drewnochronu 310 zł. Ofiara wizytatorowi – 200 zł. Za drogę na Różaniec Fatimski i za intencję – 300 zł.

32. Za paliwo w czasie wyjazdu z DSM do Czermnej: 200 zł. Za kebaby i frytki dla nich 148 zł.

33. Za pizze da pracujących w sobotę i kawę –135 zł. Za pizze i soki dla lektorów – 165 zł. Razem wydałem sumę aż: 7698,84 zł.

34. Niedzielna składka inwestycyjna z 10 V wyniosła 6011 zł. Bóg zapłać.

35. Na biuletyn 50 zł złożyła Halina Kruczek z M-Z. Dziękuję.

36. Dzieci pierwszokomunijne złożyły na misje 1803,12 zł. Dziękuję.

37. Trwają już prace przy bocznych chodnikach na cmentarzu – korytowanie ziemi 2 koparkami: dwutonową Adama Królewskiego z KG (operator Tomasz Kogut z KG) i pięciotonową Krzysztofa Gronia z KP (operator Krzysztof Janus z M-Z). Bóg zapłać.

38. Także kopany jest nad cmentarzem poprzeczny rów ściągający i odprowadzający do potoku wodę z leśnej góry nad cmentarzem oraz pogłębianie wypłyconego i zamulonego koryta potoku po lewej stronie cmentarza. Wszystkim dziękuję.

39. Dziękuję elektrykowi Maciejowi Rodakowi, który się buduje w KG, za użyczenie do jesieni i podłączenie kabla z prądem na cmentarz.

40. Dziękuję Ryszardowi Olesiakowi za opryski swoim preparatem bukszpanów koło kościoła.

41. Bardzo dziękuję Karolinie i Mateuszowi Kachniarzom oraz teściowi (ojcu Karoliny – Andrzejowi Pajorowi z parafii Łososina Dolna, producentowi kwiatów): za ofiarowane 36 rozsad pelargonii „krakowiaków” – czynią tak od kilku lat.

42. Dzięki firmie Tomasza Lelito z Frycowej za auto żwiru na cmentarz i pozostałości asfaltu dane nam za darmo.

43. Dokonano nieodpłatnie wymiany licznika prądu „z turonu” na zdalny na starej plebanii.

44. Dzięki dziewczętom z DSM za niesienie figury MB Fatimskiej, obstawę liturgii (czytanie, psalm, modlitwa wiernych, komentarze). Podczas Nabożeństwa Fatimskiego; kilka dziewcząt z DSM zostało też za zasługi podniesione do wyższych stopni „bielanek”, „nazaretanek” – a po kursach w Ciężkowicach, na sobotnim zjeździe DSM z diecezji w Czermnej – 2 dziewczyny otrzymały godność „przewodniczek”.

45. W Diecezjalnej Pielgrzymce Dziewczęcej Służby Maryjnej do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej w sobotę 16 V z naszej parafii wzięło udział 8 dziewcząt (z diecezji zgłoszono ponad 1700 dziewcząt).

46. Dziękuję właścicielce firmy „HaftPrime” z ul. Bolesława Prusa 149c w N. Sączu za wyszycie haftu symbolu „M” na 36 strojach DSM.

47. Zaś 16 V w spotkaniu formacyjnym Akcji Katolickiej w Dąbrowie Tarnowskiej (10 bazylika w diecezji) od nas uczestniczyło 10 osób.

48. Dzięki za udział w procesjach w „Dni Krzyżowe” przed Wniebowstąpieniem (w tym roku 14-15-16 maja – czwartek-piątek-sobota).

49. Starając się o wycinkę trzech chorych jesionów koło cerkwi otrzymaliśmy zgodę na wycinkę tylko jednego – będzie wycięty jesienią czyli poza okresem lęgowym (od 1października do końca lutego).

50. Odpust ku czci św. Rity w Białym Klasztorze w Nowym Sączu – w dniach 22-24 V; główna uroczystość 24 V o 11:00. Kaznodzieją ks. prof. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa.

51. Rekolekcje: Powołani do relacji (15 – 17 V, Dom Efez w Czchowie).

52. Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie i kwiaty 5 rodzinom z KG: Janusz i Elżbieta Chełminiak; Agata i Paweł Siedlarz; Władysław i Stanisława Siedlarz; Celina i Mirosław Radziak; Stanisław i Anna Siedlarz. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z KG: Robert i Agnieszka Duda; Maria Niemiec; Maria Basta; Sylwester i Alina Kiełbasa; Jan i Maria Trojan; Józef i Maria Trojan.

53. Na stoliku obok półek z gazetami nowy „Gość Niedzielny Ekstra”: o św. Franciszku (koszt 14 zł); są też jeszcze numery o ST i NT.

54. Także tam dwumiesięczniki GN „Historia Kościoła” o męczeństwie kapłanów: „Zabić Księdza” (cena 14 zł).

55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (12 zł); „Mały Gość Niedzielny (10 zł); „Promyczek Dobra” (10 zł); „Mały Promyczek Dobra” (10 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „Gość Niedzielny Extra” (14 zł); kwartalnik „Magazyn Niedzieli” (15 zł); oraz nowy dwumiesięcznik GN „Historia Kościoła” (14 zł).

Poprawiony: niedziela, 17 maja 2026 08:18
 

Ewangelia na dziś

Zmień prawa dostępu do katalogu /cache, aby umożliwić zapisyanie