Menu witryny
Grafika losowa
| Niedziela Palmowa – 13-20 IV 2025 |
|
|
|
| Wpisany przez Ks. Proboszcz |
| sobota, 12 kwietnia 2025 21:41 |
|
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – 13 kwietnia 2025
W tygodniu: Niedziela – 13 IV – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej (VI Niedziela W. Postu); albo: wsp. św. Marcina I, pap i męcz. (op. się)
Poniedziałek – 14 IV – Wielki Poniedziałek; państwowe Święto Chrztu Polski
Wtorek – 15 IV – Wielki Wtorek
Środa – 16 IV – Wielka Środa (usuwa się wodę święconą)
Czwartek – 17 IV – Wielki Czwartek (w katedrze rano Msza św. Krzyżma; w parafii wieczorem Msza św. Wieczerzy Pańskiej)
Piątek – 18 IV – Wielki Piątek (Liturgia Męki Pańskiej)
Sobota – 19 IV – Wielka Sobota Triduum Paschalnego
Niedziela – 20 IV – Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
10. Tradycyjnie podczas Gorzkich Żali ostatni raz zbierana jest kolekta na kwiaty i wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
11. Też w tę Niedzielę Palmową w przedsionku naszej świątyni zbierane są podpisy w obronie dwóch godzin religii w szkole.
12. Dzień 13 kwietnia jest też „Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.
13. Od W. Poniedziałku przez 3 dni będzie jeszcze po Mszach możliwość spowiedzi św. dla wracających do parafii ze studiów i z zagranicy.
14. W Wielki Poniedziałek (14 IV) oraz w Wielki Wtorek (15 IV) – Msze św. są rano o 6:30 (w te dwa dni spowiedź przez ½ h od 7:00).
15. Jeszcze w Wielki Wtorek spowiedź w sąsiedniej Kamionce Wielkiej: rano od 8:00 do 9:30 oraz po południu od 15:00 do 18:00.
16. W Wielką Środę (16 IV) Msza św. o godz.: 17:00 (połączona z Nowenną do MBNP) – usuwa się wodę święconą.
17. W Wielką Środę o 16:30 Drogę Krzyżową poprowadzi schola dziecięco-młodzieżowa.
18. Wystawione są w przedsionku kosze na produkty na pomoc dla ubogich rodzin w parafii. W Wielkim Tygodniu dotrą do chorych i samotnych stroiki wielkanocne od naszej Caritas, a do ubogich paczki świąteczne. Można je napełniać tylko do Wielkiej Środy.
19. Także Caritas i Akcja Katolicka przygotowuje stroiki wielkanocne i życzenia dla samotnych, chorych i starszych w parafii (około 120).
20. W Wielką Środę ostatnia w naszym dekanacie spowiedź – w Białym Klasztorze od rana do wieczora (z przerwami na posiłki) – od 8:30 do 12:00 oraz od 14:00 do 18:00.
21. W te trzy dni (14-15-16 IV) również spowiadamy przez chwilę przed Mszami św.
22. Podczas Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę) – możliwa spowiedź bezpośrednio po liturgii.
23. W Wielki Czwartek u nas Msza św. „Wieczerzy Pańskiej” będzie o godz. 18:00 (po niej procesja do Ciemnicy i Adoracja do 24:00).
24. To pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii oraz Kapłaństwa.
25. W Wielki Piątek Adoracja IHS w Ciemnicy rozpocznie się o 6:00 (do liturgii wieczornej o 17:00). Pamiętajmy, że obowiązuje ścisły post!
26. Liturgia w Wielki Piątek rozpocznie się o godz. 17:00 (a w niej: liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia Św., procesja do Grobu Pańskiego – tam Adoracja do 24:00). Przy Grobie Pańskim do adoracji LSO i DSM (ci od czwartku) dołączają strażacy i harcerze.
27. Po zakończeniu tej liturgii i ogołoceniu ołtarzy odśpiewane będą trzy części Gorzkich Żali (z ostatnim kazaniem pasyjnym po części I).
28. Adoracje w Ciemnicy i przy Grobie Pana prowadzą Róże Różańcowe i różne grupy parafialne – grafik z porządkiem: na kartkach.
29. W Wielki Piątek o 21:00 Adorację IHS dla młodzieży z parafii poprowadzi zespół „Uradowani” (muzycznie). Zapraszam.
30. Po niej ostatnie dwie godziny do północy będą w ciszy w adoracji indywidualnej (22:00-24:00).
31. W Wielki Piątek ostatnie tegoroczne Drogi Krzyżowe: o 9:00 – śpiewana na melodię kalwaryjską oraz o 15:00 – grupa nieformalna czcicieli Bożego Miłosierdzia i „Caritas”. Proszę, by na Wielki Piątek przystroić przydomowe i przydrożne krzyże.
32. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post i abstynencja od pokarmów mięsnych (posiłek trzy raz dnia w tym raz do syta).
33. Dzieci przy adoracji krzyża w Wielki Piątek przynoszą skarbonki z „jałmużną wielkopostną” (można jeszcze w Wielką Sobotę). Ofiary złożone przy ucałowaniu krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Ojczyźnie Jezusa.
34. Rzecz jasna, że w Wielki Piątek nie ma spotkania z rodzicami i z dziećmi do I Komunii Świętej – będzie w piątek 25 IV o 18:00.
35. W Wielką Sobotę ciąg dalszy adoracji grupami od 6:00 rano do liturgii Wielkiej Nocy – ta o godz. 20:00 (liturgia ognia, liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, i Msza św. paschalna); procesja rezurekcyjna dopiero w Niedzielę Wielkanocną o godz. 6:00 rano.
36. W Wielką Sobotę, jak zwykle, święcenie pokarmów w świątyni w trzech turach: 9:00 – 10:00 – 11:00.
37. W Wielką Sobotę na wieczorną liturgię o 20:00 przynieśmy świece, bądź paschaliki; można je też zanieś nazajutrz na groby bliskich.
38. W Wielką Sobotę adoracje młodzieżowe prowadzone przez zespoły muzyczne: o 18:00 „W Górę Serca” dla uczniów (przychodzą klasy VII i VIII, DSM); zaś o 19:00 „Chwalmy Pana” dla starszej młodzieży (szkolnej, studentów i pracującej oraz KSM i uczestników ŚDM).
39. W czasie Triduum Paschalnego oprawę liturgiczną przygotował jak zwykle nasz parafialny chór – dziękuję za to dyrygentowi.
40. W Niedzielę Wielkanocną (20 IV) – Msze św. o: godz. 6:00 Rezurekcja (procesja i Msza św.) – 9:00 – 10:30 – 12:00 (nie ma o 14:30).
41. Oprawę muzyczną w Niedzielę Wielkanocną przygotowali: 9:00 zespół „Uradowani”; 10:30 chór; 12:00 zespół „Chwalmy Pana”.
42. Na procesję trzy razy wokół świątyni zabierzmy wszystkie feretrony.
43. W Poniedziałek Wielkanocny (21 IV) – Msze św. zwyczajowo o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 (nie ma o 14:30).
44. Oprawę muzyczną w Poniedziałek Wielkanocny mają: 7:00 „W Górę Serca” – 9:00 „Uradowani” – 10:30 schola – 12:00 chór.
45. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej z Królowej Górnej.
46. W Wielkim Tygodniu wyjątkowo nie ma spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych (poza próbami).
47. Zapowiedzi przedślubne – pierwsze:
Jeśli ktoś zna jakieś przeszkody do zawarcia tych sakramentalnych małżeństw – winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
48. W nocy w piątek (11 IV) po Mszy św. o 20:00 w świątyni wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa (tj. EDK) – uczestniczyło 81 osób.
49. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunki za prąd.
50. Za gorący posiłek dla spowiedników i obiady dla rekolekcjonisty. Owoce i napoje do posiłku dla spowiedników.
51. Za kwiaty dla rekolekcjonisty. Za dwa litry miodu dla niego.
52. Za uszycie kolejnego sztandaru do cerkwi.
53. Zbiórka na dzieła prowadzone przez pallotynów zebrana na koniec rekolekcji wyniosła: 3538,60 zł + 5 €. Bóg zapłać.
54. Bóg zapłać za dobrowolne ofiary na biuletyn i stronę internetową, które złożyli: 50 zł Krystyna Sekuła; 50 zł Monika i Janusz Poręba.
55. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w budynkach parafialnych: 363,10 zł + 15,04 zł (czekamy na rachunek za gaz w kościele).
56. Za telefon w kancelarii – 51,56 zł.
57. Na stoliku koło zakrystii są jeszcze do nabycia, jako dzieło „Caritas”, wielkanocne: baranki (9 zł) oraz paschaliki (9 zł).
58. Kościół ogrzewany – zamykajmy po sobie drzwi, by oszczędzać na rachunkach. Przypominają nam o tym napisy na drzwiach.
59. Opłaty na ogrzewanie i utrzymanie cmentarza razem wynoszą 100 zł od rodziny, a więc bez zmian – można też wpłacać na konta:
● wpłaty na ogrzewanie i cmentarz można dokonywać tradycyjnie w kopertach na tacę, albo też przelewem na konto parafialne: PKO BP Oddział I w Nowym Sączu, al. Wolności 15 – Nr 50 1020 3453 0000 8102 0008 2370
● lub też na konto parafialne-budowlane: Bank Pekao S.A. w Oddział w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 26 – Nr 82 1240 1558 1111 0010 6437 8557
● dobrowolne ofiary na publikację biuletynu i strony internetowej można wpłacać na konto: mBank: 96 1140 2004 0000 3202 6884 3252
60. Dziękuję wszystkim parafianom uczestniczącym w rekolekcjach wielkopostnych.
61. Dziękuję za zaangażowanie w ich przebieg: ks. wikariuszowi, organiście, LSO, DSM oraz zespołowi „W Górę Serca” (za śpiew).
62. Za obwózkę do chorych dzięki Edwardowi Nowakowi; za słowa pożegnania dzięki: Agacie Piskorowskiej i Januszowi Kałuzińskiemu.
63. Za użyczenie projektora i ekranu dziękuję dyrektorce szkoły w KG. Nauczycielom z obu szkół dzięki za pomoc w opiece nad dziećmi.
64. Dziękuję krawcowej Annie Michalik za uszycie kolejnego, czerwonego sztandaru do cerkwi i wszycie weń odrestaurowanego imago.
65. Dzięki lektorowi Nikodemowi Ogorzałkowi za upieczona pizzę i ciastka na słono z wędlinami.
66. Caritas dziękuje również Kołu Gospodyń Wiejskich z KP (tak jak wcześniej z KG) za ofiarowane Caritas piękne pisanki do stroików.
67. W sobotę przed N. Palmową w Nawojowej odbyło się spotkanie z dekanatu dla parafialnych Caritas – od nas były cztery osoby.
68. Wielkie dzięki: ● rodzinie z Mszalnicy za zafundowane prezenty dla trzech pierwszych wyróżnionych palm (w tym talony do Aqua Centrum w Chełmcu). ● a także Radzie Parafialnej za świąteczny upominek dla mojej mamy.
69. Dzięki za ofiarę 700 zł na sprzątanie i kwiaty 7 rodzinom z KP: Anna Bochenek; Teresa, Mieczysław Witek; Ewelina i Arkadiusz Walawscy; Krzysztof Witek; Stanisława, Kazimierz Poręba; Monika, Janusz Poręba. Do sprzątania dokłada się 6 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Maria, Marek Kotas; Iwona i Jacek Pałka; Joanna i Tomasz Bocheńscy; Bernadetta, Jan Bochenek; Aneta i Arkadiusz Gaborek; Magdalena i Łukasz Gruca; Dorota, Dariusz Łabuś.
70. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (10 zł); „Niedziela” (12 zł); „Trwajcie w Miłości” (10 zł); „Mały Gość Niedzielny (10 zł); „Promyczek Dobra” (10 zł); „Mały Promyczek Dobra” (10 zł); „Świat Misyjny” (4 zł); „Misje Dzisiaj” (5 zł); „L`Osservatore Romano” (8 zł); nowy „Gość Niedzielny Extra” – o cudach i znakach Jezusa (14 zł); kwartalnik „Magazyn Niedzieli” (15 zł); dwumiesięcznik GN „Historia Kościoła” (12 zł). |
| Poprawiony: środa, 16 kwietnia 2025 11:15 |


